Stanisław Michno


Stanisław Michno

„Przede wszystkim po tylu latach pracy wiem już, że nie ma powrotu do teatru, w którym kiedyś przepracowałem kilkanaście lat, gdzie była garderoba, panie garderobiane przynosiły kostiumy, był bufet, herbata, kawa i jedzenie. Dzisiaj tego wszystkiego już nie ma ? o każdy spektakl trzeba walczyć i czasem nawet dopłacać z własnej kieszeni, aby Ci, których to interesuje wiedzieli, iż jeszcze żyję”. Michno Stanisław Teatr M.I.S.T. zaliczany do krakowskich scen alternatywnych istnieje od roku 1994. Jego założycielem jest Stanisław Michno – aktor i reżyser, współpracujący z krakowskimi teatrami od 1964 roku.
O swoim Teatrze mówi:
„To nie jest teatr inscenizacji ani dekoracji, ale teatr życia wewnętrznego. Najcenniejsza dla nas jest możliwość pokazania pewnych etapów życia bohaterów i skłonienia publiczności, aby przeżywała to razem z nami.”
„To nie jest ani realizm, ani naturalizm, ani psychologizm. Staramy się grać prosto. Tematyka naszych spektakli też nie jest skomplikowana. Wydaje mi się, że publiczność naprawdę nas rozumie.”
„Teatr nasz zaliczany jest do krakowskich scen alternatywnych. To bardzo dobrze, bo dzięki temu czujemy się niejako zobowiązani (a czynimy to z radością) do poszukiwań na obszarach, które teatry konwencjonalne omijają lub wykorzystują je fragmentarycznie. Tak zdarzyło się z ‚Grabcem – królem dzwonkowym i światem fantastycznym wg Balladyny Juliusza Słowackiego’. Dostrzegliśmy tam wdzięczny materiał na osobny spektakl. Tragikomiczne sceny niemożliwej miłości rozgrywające się pomiędzy wodną nimfą a wiejskim pijaczkiem, próba wykreowania Grabca na króla goplańskiej krainy i bezwzględne rządy ‚króla dzwonkowego’ – stały się osią tego trwającego godzinę przedstawienia. Szanowni Widzowie! Jeżeli dojdziecie do wniosku, że owa fantastyczna kraina przypomina Wam dobrze znaną, całkiem realną ‚krainę’ – będziemy usatysfakcjonowani.”

stm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *