Love Story

Reżyseria: Stanisław Michno

Obsada: Stanisław Michno, Wojciech Michno, Anna Dzierża

Jeśli byliście kiedyś w czeskiej Pradze i wybraliście się do jednej z tamtejszych knajp, być może spotkaliście tam lokalnego pabitela. Tak nazywa się w czeskiej stolicy niemłodego już osobnika, który przesiaduje całymi dniami w gospodzie i znad kufla piwa snuje cudowne, częściowo zmyślone, pełne ciepłej ironii i marzycielskiego surrealizmu historie o życiu, śmierci i miłości. Takim właśnie pabitelem w sferze literatury był Bohum…il Hrabal.

Literacką bazą dla odpowiedzialnego za adaptację i reżyserię (oraz grającego główną rolę) Stanisława Michny były 3 słynne utwory autora „Pociągów pod specjalnym nadzorem” – „Zbyt głośna samotność”, „Zaczarowany flet” oraz „Pan Lontek”. Zdaniem założyciela teatru MIST doskonale oddają one charakter życiowej filozofii Hrabala – nieustannie rozdartej między ciepłym optymizmem i radością życia a wiszącą w powietrzu tragedią i dążeniem do samozniszczenia. „Love Story według Hrabala” to w głównej mierze przejmujący monolog głównego bohatera, starzejącego się pisarza, który – otoczony stertami papierzysk – rozmyśla z gorzką ironią o tym, co w życiu jest ponoć najważniejsze.

Jeśli lubicie niepowtarzalny klimat czeskich filmów, cenicie w sztuce dystans i ludzkie podejście do największych problemów naszego świata, a zarazem jesteście w stanie uwierzyć facetowi, który większą część życia spędził na sączeniu Pilsnera – nie przegapcie tego spektaklu. Dowiecie się z niego więcej o sensie codziennego życia niż z tuzina poradników psychologicznych.

lovestory_teatmist